>

News

DOM ZUŠ Krnov skvěle reprezentoval na festivale „2017 Shanghai Tourism Festival“ v čínské Šanghaji (7.9.2017 – 13.9.2017)!

30.9.2017

Říká se, že dvakrát nevstoupíš do téže řeky. Opak, v podání mladých krnovských muzikantů, je však v tomto případě pravdou… Členové Dechového orchestru mladých, při místní Základní umělecké škole Krnov, se před pár dny opět vrátili ze země vycházejícího draka, tentokráte z čínské Šanghaje.

Článek_foto1

„Shanghai Tourism Festival“ se koná již od roku 1990. Jde o velikou mezinárodní akci, kterou pořádá Šanghajská lidová vláda a kterou organizuje Městská správa cestovního ruchu města Šanghaje. Každý rok se tento festival koná v 1. polovině září a zahajuje se velkou noční přehlídkou v proslulé komerční ulici Huaihai Road. Za posledních 27 let se této akce zúčastnilo více než 400 zahraničních souborů. Cílem tohoto festivalu je pomoci místním občanům i zahraničním návštěvníkům objevit fascinující čínskou kulturu a její letitou historii. Na řadě míst po celém městě se koná řada tradičních i netradičních vystoupení. Zahajovací ceremoniál se každoročně koná v proslulé komerční ulici Huaihai Road a je přenášen prostřednictvím televize a rádia živě pro více než 200 miliónům diváků. „Shanghai Tourism Festival“ se aktuálně stal hlavním festivalem v Šanghaji a zároveň jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí v Číně.

Článek_foto2

Hlavní myšlenkou minulého výjezdu do čínského Pekingu bylo najít vhodnou motivaci pro všechny hráče orchestru, a to především pro ty nejmenší. Zpětně můžeme říci, že tohle se nám určitě povedlo. Po velmi pozitivních ohlasech ze strany místních pořadatelů k nám v polovině školního roku 2016/2017 dorazilo přímé pozvání, tedy bez náročného výběrového řízení, na „Shanghai Tourism Festival“ v září 2017. Tomuto neuvěřitelnému pozvání, byť opakovaně v Číně, se prostě nedalo odolat. Po vzájemné domluvě všech členů orchestru, rodičů a se souhlasem zřizovatele a vedení školy, se opět rozběhl kolotoč velmi náročné organizační a umělecké práce. Zde je vhodné zmínit, že celá akce se odehrála za významné podpory MĚSTA KRNOV, které je dlouhodobým a největším podporovatelem činnosti DOM Krnov, za podpory MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE a několika komerčních sponzorů, mezi které patří Krnovské opravny a strojírny s.r.o., MUDr. Ladislav Václavec a MUDr. Jan Kutálek. Všem, kteří náš orchestr podpořili, patří náš vřelý a velký dík!

Článek_foto3

Kromě pravidelných odpoledních pátečních a dopoledních sobotních zkoušek orchestr opět navýšil svou činnost v posledních měsících o víkendová soustředění a sobotní odpolední zkoušky, které věnoval nácviku pochodového show. To také následně sklidilo u místního šanghajského publika zasloužené ovace.

Článek_foto4

Ke spolupráci na této akci si krnovský orchestr opět přizval mažoretkový soubor „Majorettes Kynšperk nad Ohří“ pod vedením Mgr. Jaroslavy Danešové, s kterým již dlouhá léta spolupracuje. Letitá spolupráce, asi k nejcennější společné akci patří vystoupení v proslulé ROAYAL ALBERT HALL v Londýně a loňské účinkování v čínském Pekingu, tak vyústila ve společné účinkování i v čínské Šanghaji. Když k šedesátičlennému dechovému českému lvu přidáte i toto něžné a okouzlující ženské pohlaví, pozitivní výsledek byl zaručen.

Článek_foto5

Pobyt v samotné Šanghaji byl opět velmi náročný, zvláště pak v prvních dnech umocněný dalekou cestou z ČR a posunem času o šest hodin dopředu a při cestě domů o šest hodin nazpět. Naštěstí bylo vše vyváženo radostí ze společného muzicírování a z krás, které toto město nabízí. Orchestr se opětovně ukázal ve skvělé umělecké kondici, což dokazovaly i nekonečné ovace přihlížejících hostí a nutno říci, že i dramaturgická skladba vystoupení byla velmi dobře a citlivě zvolena. Zde se ukázala již letitá odborná zkušenost dirigenta a uměleckého vedoucího pana Luďka Tlacha.

Článek_foto6

Krom samotného excelentního hraní měl orchestr příležitost shlédnout krásy tohoto čtyřiadvacetimilionového města. Zahradu „Master-of-Nets Garden“, která je jedna z nejkrásnějších v Číně, obchod s uměleckými výšivkami v SUZHOU, kde se jejich nádherná díla vyšívají hedvábím, a není nic neobvyklého, že jim práce na jednom skvostu trvá i dva a více let, kanály „Zhouzhuang Water Town“ přezdívané čínské Benátky východu, Šanghajské muzeum, noční plavbu po řece s neskutečnými panoramaty mrakodrapů, známou promenádu „Nanjing Road“, nádherné nábřeží „Bund Shanghai“, starobylé město „Chenghuangmiao Shanghai“, televizní věž „Oriental Pearl Tower“, která je vysoká 468 m a má 261 pater, akrobatickou show místních umělců, krásné okolí jezera „West Lake“, které je díky své přírodní a historické kráse inspirací pro mnoho malířů a básníků, „Six-Harmony Poggodu” s výhledem na řeku Qiangtang a velký most na řece Qiangtang. Zažili jsme pravý čajový obřad, navštívil čajovou plantáž, měli možnost několikrát navštívit místní tržiště a to nemluvě o gastronomických ochutnávkách mnoha druhů jídel a pití rozličných chutí. Každý si zde určitě našel to své, na co z čínské Šanghaje nikdy nezapomene.

Článek_foto7

V závěru si dovolujeme napsat, že v čínské Šanghaji, proti tradičnímu a konzervativnímu Pekingu, nic není nemožné. To, co jsme viděli a zažili po dobu tohoto zájezdu, nemusí být zítra pravdou. Šanghaj je společně s Hongkongem skutečně výkladní skříní Čínské lidové republiky, a tak se podle toho i náležitě chová. Nic se ovšem nemění na tom, že jsme všichni opět bohatší o spoustu nevšedních zážitků, nová poznání o exotické zemi, jejíž hospodářský průmysl je ve světě nejvíce se rozvíjející, a o které tak často v posledních dnech slyšíme v mediálních prostředcích. Rozšířili jsme si poznatky o místních zvycích, mentalitě obyvatel, ale také o bohaté kulturní historii a tradicích.

Článek_foto8